Duyurular

 

GÜÇ  BİRLİĞİNE  DAVET

Değerli Şeker Emekli Dostları,


Derneğimizin 3.yılında(21.Ocak.2020) bizlere destek olan Üyelerimiz, 2023 yılı aidatını 120TL olarak İşbank Mithatpaşa Şb. TR30 0006 4000 0014 2281 1477 40 hesabına ödeyebilirler.

Tüm Emekli Dostlarımızı da ÜYE olmaya ve Cumhuriyetimizin 100.yılı sürpriz etkinliklerimizde birlikte olmaya çağırıyoruz.

(TckNo+Doğ.Yılı  bilginizi bize-0505-5892640 telefona-M.Nuri Yıldırım-iletmeniz yeterli)

Şeker Emekli Derneği
Yönetim Kurulu


ŞEKER ve ŞEKERCİLER ALBÜMÜ

*HEDEFİMİZ**26.Kasım.2023*


Değerli Şekerci Dostlar,
Şeker Emekli Derneği olarak, Cumhuriyetimizin 100ncü yılında Şeker Sanayi’nin tarihsel değerini hatırlatmak düşüncesiyle bir çalışma yapmak arzusundayız. 


Anılarımızı yaşattığımız fotoğraflarımızı , küçük notlar  eşliğinde bir ALBÜM’de birleştirmek, kalıcı bir eser ile tarihimizi gelecek nesillere aktarmak amacındayız.


Siz; son 50-60 yıla emeği geçmiş tüm emekli dostlar veya yakınları olarak, fotoğraf albümlerinizden, kişi ve mekanları vurgulayan fotoğraflarınızı bizimle paylaşmanızı rica ediyoruz.


Fotoğraflarınızı dijital ortama aktarmamız için kısa bir süre paylaşmanız gerekecektir. 


Sizlere doğrudan ulaşarak yol alacağız. Bu nedenle lütfen bizimle iletişime geçiniz.

İLETİŞİM:
1-Mehmet Nuri YILDIRIM-5055892640
2-Süleyman AKGÜÇ-5337677011

3-Şükrü KUTLUAY-5462650594


Ankara Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 0   0
EURO 0   0
       
Özlü Sözler
Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. (Montaigne)
Sponsorlarımız
YAZARLARIMIZ


  SON EKLENEN MAKALE
NURİ ŞEKER ‘in TAYYARELERİ

NURİ ŞEKER ‘in TAYYARELERİ... 

 

Bu da nereden çıktı, Şeker Sanayii kurucusu Nuri Şeker ile Tayyare(!), bir yanlışlık olmasın...

 

Tabii ki yok; duayen Cumhuriyet girişimcisi, bu tarihi insanın çok bilinmeyen bir özelliğini hatırlayalım...

 

Nuri Şeker çok ilerlemiş yaşında bile ülkenin çıkarlarını düşünmekten geri kalmamış bir insandır.

 

17 Şubat 1992 gününün akşamı Televizyonda Korhan Abay, "Çizgi Ötesi" programinda T.H.K. nun 67. Kuruluş yıldönümü nedeni ile ilk kadın pilotumuz olan Sayın Sabiha Gökçen’i de davet etmiş. Sabiha Gökçen, T.H.K. nu güçlendirmek için nerelerden ve nasıl para bulduklarını anlatırken, Uşak şeker Fabrikasının ürettiği ilk şekerin satışından da kuruma para temin edildiğini anlatmıştı.

 

Bu şeker satışı işinin nasıl olduğunu Sayın Mustafa Mazanoğlu (Pancar Dergisi-1965) yayınlanmamış bir yazısında şöyle anlatır.

 

"1926 yılında Alpullu ve Uşak fabrikaları ilk şekerlerini üretmeye başlamıştır. Türkiye Tayyare Cemiyeti genel merkezi bu fabrikalara birer mektup yazar ve Tayyare Cemiyetinin şubelerine birer okka şeker göndermelerini ister. Cemiyetin 64 şubesi vardır. Bu şekerler şubelerde ülkemizde üretilen ilk Türk şekeri olarak açık artırma ile satılacaktır.

 

Alpullu şeker fabrikasından sayın Şakir Keseber'in mektupla cemiyete verdiği yanıt özetle şöyledir. "Alpullu Şeker Fabrikası henüz çekirdek halinde olduğundan, herhangi bir masraf yapmaya tahammülü yoktur. İleride buna benzer bir arzunuz, belki yerine getirilebilecektir.

 

Nuri Şeker ise yanıtında şöyle der: “İlk Türk şekerinin şube ve ajanslarınızda satılarak, cemiyetinize yardım temin etmek hususundaki talebiniz, müessesemizce uygun karşılanmıştır. Biz bunu bir görev ve ulusal şeref saydık. Size ne miktar şeker göndermemiz gerektiğini anlayabilmemiz için halen mevcut şubelerinizin isimlerini acele olarak bize bildirmenizi ve şekerin bedel tutarının müessesemize ödenmesini rica ederiz.”

 

Tayyare cemiyetinin 64 şubesine birer okka şeker gönderilir. Şekerler şubelerde açık artırma ile satılır ve 64 bin lira elde edilir.

 

O zaman avcı uçakların tanesi 32 bin liradır. Bu para iıe iki uçak alınır. Şekerlerin bedelini cemiyet göndermez, Nuri Şeker şekerlerin bedelini kendi cebinden öder. Ancak Ankara'ya telefon açar ve uçaklara (Uşak-1 ve Uşak II) adlarının verilmesini ister.

 

Bu güzel bilgiyi bizlere aktaran “TÜRKŞEKER’in Öyküsü” kitabının yazarı, değerli bilim insanı ve cumhuriyet aydını Nazım TAYGUN büyüğümüze rahmet ve saygıyla, teşekkürlerimle...  Süleyman AKGÜÇ

Okunma Sayısı: 774
Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Son Ziyaretçi Yorumları
Ömer Tonğ
Başta Süleyman Akgüç beyefendi olmak üzere emeği geçen herkese kalbi teşekkürler

ZEKAİ SERİNKER
Merhabalar... Faaliyetlerinizi ve sizden haberleri bugüne kadar sosyal medyadan takip ediyorduk. Gelecekte ki doğal üyeniz olarak, tüm emeklilerimize sağlık ve afiyet diliyorum. Selamlar...

HASAN KALE
Emeği geçenlere teşekkürler. Başlangıç için iyidir. Daha iyi olacacağına inanıyorum. Umarım dernek binasına da kavuşuruz.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız

 

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top