Duyurular

 

OLAĞAN GENEL KURUL DUYURUSU:

 ŞEKER SANAYİİ EMEKLİLERİ

KÜLTÜR, YARDIMLAŞMA ve DAYANIŞMA DERNEĞİ

 

Ankara,13.Ocak.2022

Dernekler Yasası uyarınca, kuruluş sonrası ilk altı ay içinde yapılması zorunlu olan 1.nci Olağan Genel Kurulumuz, Pandemi koşulları nedeniyle gecikmeli olarak;

Sandal Lokantası- Mithatpaşa cad. No:16, Ankara; adresinde, 01.Şubat.2022 Salı saat 14:00 tarihinde aşağıdaki gündem ile yapılacaktır.

Çoğunluk sağlanamaması durumunda, Toplantı 08.Şubat.2022 Salı- günü aynı yer ve saatte çoğunluk aranmaksızın yapılacaktır. 

 

Yönetim Kurulu

 

GÜNDEM

1. Açılış ve yoklama

2. Atatürk ve Şehitlerimiz için Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı.

3. Divan oluşturulması

4. Üyelik Aidatı belirlenmesi

5. Tüzük Değişikliği-Yönetim Kurulu üye sayısı artırılması

6. Yeni Yönetim ve Denetim Kurulları seçimi

7. Gündem dışı İstek ve Öneriler

8. Kapanış  


Ankara Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 18,6069   18,6404
EURO 19,4073   19,4423
       
Özlü Sözler
Bir insana yapılacak en büyük kötülük, ona umut verip sonra hiçbir şey olmamış gibi gitmektir. Friends
Sponsorlarımız
YAZARLARIMIZ


  SON EKLENEN MAKALE
NURİ ŞEKER ‘in TAYYARELERİ

NURİ ŞEKER ‘in TAYYARELERİ... 

 

Bu da nereden çıktı, Şeker Sanayii kurucusu Nuri Şeker ile Tayyare(!), bir yanlışlık olmasın...

 

Tabii ki yok; duayen Cumhuriyet girişimcisi, bu tarihi insanın çok bilinmeyen bir özelliğini hatırlayalım...

 

Nuri Şeker çok ilerlemiş yaşında bile ülkenin çıkarlarını düşünmekten geri kalmamış bir insandır.

 

17 Şubat 1992 gününün akşamı Televizyonda Korhan Abay, "Çizgi Ötesi" programinda T.H.K. nun 67. Kuruluş yıldönümü nedeni ile ilk kadın pilotumuz olan Sayın Sabiha Gökçen’i de davet etmiş. Sabiha Gökçen, T.H.K. nu güçlendirmek için nerelerden ve nasıl para bulduklarını anlatırken, Uşak şeker Fabrikasının ürettiği ilk şekerin satışından da kuruma para temin edildiğini anlatmıştı.

 

Bu şeker satışı işinin nasıl olduğunu Sayın Mustafa Mazanoğlu (Pancar Dergisi-1965) yayınlanmamış bir yazısında şöyle anlatır.

 

"1926 yılında Alpullu ve Uşak fabrikaları ilk şekerlerini üretmeye başlamıştır. Türkiye Tayyare Cemiyeti genel merkezi bu fabrikalara birer mektup yazar ve Tayyare Cemiyetinin şubelerine birer okka şeker göndermelerini ister. Cemiyetin 64 şubesi vardır. Bu şekerler şubelerde ülkemizde üretilen ilk Türk şekeri olarak açık artırma ile satılacaktır.

 

Alpullu şeker fabrikasından sayın Şakir Keseber'in mektupla cemiyete verdiği yanıt özetle şöyledir. "Alpullu Şeker Fabrikası henüz çekirdek halinde olduğundan, herhangi bir masraf yapmaya tahammülü yoktur. İleride buna benzer bir arzunuz, belki yerine getirilebilecektir.

 

Nuri Şeker ise yanıtında şöyle der: “İlk Türk şekerinin şube ve ajanslarınızda satılarak, cemiyetinize yardım temin etmek hususundaki talebiniz, müessesemizce uygun karşılanmıştır. Biz bunu bir görev ve ulusal şeref saydık. Size ne miktar şeker göndermemiz gerektiğini anlayabilmemiz için halen mevcut şubelerinizin isimlerini acele olarak bize bildirmenizi ve şekerin bedel tutarının müessesemize ödenmesini rica ederiz.”

 

Tayyare cemiyetinin 64 şubesine birer okka şeker gönderilir. Şekerler şubelerde açık artırma ile satılır ve 64 bin lira elde edilir.

 

O zaman avcı uçakların tanesi 32 bin liradır. Bu para iıe iki uçak alınır. Şekerlerin bedelini cemiyet göndermez, Nuri Şeker şekerlerin bedelini kendi cebinden öder. Ancak Ankara'ya telefon açar ve uçaklara (Uşak-1 ve Uşak II) adlarının verilmesini ister.

 

Bu güzel bilgiyi bizlere aktaran “TÜRKŞEKER’in Öyküsü” kitabının yazarı, değerli bilim insanı ve cumhuriyet aydını Nazım TAYGUN büyüğümüze rahmet ve saygıyla, teşekkürlerimle...  Süleyman AKGÜÇ

Okunma Sayısı: 617
Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Son Ziyaretçi Yorumları
Ömer Tonğ
Başta Süleyman Akgüç beyefendi olmak üzere emeği geçen herkese kalbi teşekkürler

ZEKAİ SERİNKER
Merhabalar... Faaliyetlerinizi ve sizden haberleri bugüne kadar sosyal medyadan takip ediyorduk. Gelecekte ki doğal üyeniz olarak, tüm emeklilerimize sağlık ve afiyet diliyorum. Selamlar...

HASAN KALE
Emeği geçenlere teşekkürler. Başlangıç için iyidir. Daha iyi olacacağına inanıyorum. Umarım dernek binasına da kavuşuruz.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız

 

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top